Xerno.cz

Hodnocení internetových prohlížečů

Jste obyčejný nebo pokročilý uživatel a hledáte kvalitní prohlížeč uzpůsobený Vaším požadavkům surfování a práce s internetem? Anebo jste vývojář a chcete znát rozdíly mezi jednotlivými vykreslovacími jádry prohlížečů a také jejich verzemi? Firma Xerno.cz uspokojí obě tyto cílové skupiny uživatelů a poskytne jim podrobné statistiky.

Co se týče rychlosti prohlížečů, vedou momentálně prohlížeče Google Chrome a Opera, ale špatně se rozhodně neumisťuje ani Mozilla Firefox.

Druhým z hlavních kritérií, na která uživatelé kladou při výběru optimálního prohlížeče důraz, je jeho bezpečnost. Tam je odpověď na otázku, který je nejlepší, poněkud složitější - různé testy soustředěné na odlišné typy hrozeb vykazují jiné výsledky. Obecně lze říci, že Internet Explorer není z tohoto hlediska vhodný. Všechny hlavní prohlížeče jsou poměrně bezpečné - a tak, když budeme hledat rychlý, bezpečný a s různými OS kompatibilní prohlížeč, jako dobrá volba vypadají obzvlášť Opera a Mozilla Firefox, ale ani s jinými příliš neprohloupíte.

 

Internet Explorer

Tento prohlížeč (dále jen IE) vyvinula společnost Microsoft a je součástí jejího operačního systému Windows. Poprvé jsme se s ním mohli setkat v roce 1995, kdy ho Microsoft vytvořil na základě licencovaného kódu prohlížeče Spyglass Mosaic. Na něm byly postaveny verze 1 a 2; IE 3 již Microsoft vyvíjel zcela samostatně. Od roku 1998 byl nejpoužívanějším prohlížečem na světě, než mu toto prvenství na konci roku 2008 převzal prohlížeč Mozilla Firefox. V současné době má IE celosvětově 20 % a díky pomalému vývoji stále klesá.

 

Mozilla Firefox

Jde o svobodný prohlížeč existující od roku 2002 (tehdy ještě pod názvem Phoenix, ten však kolidoval s cizí ochrannou známkou a po menších problémech byl zvolen nový název Mozilla Firefox). Na jeho vývoji se v současnosti podílejí stovky špičkových dobrovolníků z celého světa (vč. České republiky).

Firefox je neustále obohacován o nová rozšíření a funkce a mezi počítačovými uživateli si získal značnou popularitu. Koncem roku 2009 byl vyhodnocen jako nejoblíbenější světový prohlížeč. V současné době má na trhu prohlížečů skoro 40 %.

 

Google Chrome 

Nejmladší prohlížeč, první betaverze byla uveřejněna v září 2008 společností Google. Rychle si získal velkou oblibu a nyní má podíl mezi prohlížeči na světě více než 30 %.

Navzdory obrovskému množství rozšíření, značné rychlosti a podpoře nejmodernějších prvků webových stránek ale nepatří mezi zcela nejlepší v otázce ochrany před malwarem. Na druhou stranu je přímo na něj cíleno poměrně méně hrozeb.

Pro vývojáře a náročné uživatele existuje verze Chromium

 

Opera

První prototyp prohlížeče Opera vznikl v roce 1993, ale teprve o dva roky později došlo k založení společnosti Opera Software a v roce 1996 prohlížeč skutečně přišel na trh. Po většinu doby své existence byla ale Opera pro osobní počítače zpoplatněna - teprve od verze 8.50 (od září 2005) je ke stažení zdarma.

Jedná se spolu s Google Chrome o nejrychlejší prohlížeč. Používá ji přibližně 3 % počítačových uživatelů, ve střední a východní Evropě je však oblíbenější; jen v České republice má 7 %.

 

Safari

Tento webový prohlížeč byl vyvinut společností Apple a první verze byla vydána roku 2003. Je populární zejména mezi uživateli operačního systému Mac OS, ale je možné ho používat i na systémech společnosti Microsoft - Windows XP a novějších. Na trhu má podíl necelá 4 %, v ČR ještě méně.

 

Není možné jednoznačně určit, který prohlížeč je nejlepší - liší se v otázkách rychlosti, různých prvků bezpečnosti, podpory správného zobrazování webových stránek i množství rozšíření, a tak by si každý uživatel měl vybrat především podle svých potřeb a možností.

V níže uvedené statistice si můžete prohlédnout, jaké prohlížeče nejčastěji používají čeští uživatelé.