Xerno.cz

Operační systémy

Výběr operačního systému není tak snadná záležitost jako výběr prohlížeče; v první řadě musíte brát ohled na možnosti svého počítače a na všechny programy, které užíváte. Jsou kompatibilní s více OS, nebo mají alternativu fungující v jiném systému?

V současné době stále převládá OS Windows, jehož nejnovější verzí jsou momentálně Windows 7. V roce 2012 hodlá Microsoft představit Windows 8, který by měl mít diametrálně odlišný design a zřejmě se napohled trochu podobat mobilnímu OS Android od Googlu. Stále více uživatelů ale přechází na Linux, jehož nejznámější distribuce jsou zejména Ubuntu a Debian. A pak jsou tu samozřejmě majitelé počítačů od firmy Apple, využívající Mac OS, jež se v Evropě využívá velmi málo kvůli své vysoké ceně.

Pro kvalitní webové stránky je důležité, aby se správně zobrazovaly v každém prohlížeči běžícím pod různými operačními systémy.

 

Microsoft Windows

Operační systém MS Windows byl představen roku 1985 jako nadstavba MS-DOS zejména kvůli lepší grafice uživatelského prostředí. Nyní ho využívá téměř 83 % počítačových uživatelů na světě. Opačná situace je na serverech, kde v 70 % předvládá Linux a v 20 % Windows.

Zpočátku byl designován pro použití na osobních počítačích bez připojení do větší sítě, hlavně od Windows NT se však tato strategie změnila s tím, jak se měnily i požadavky a zvyklosti uživatelů. Aktuální verzí pro osobní počítače je Windows 7, na trhu by se však zřejmě v polovině roku 2012 měla objevit verze Windows 8 se zcela novým uživatelským rozhraním, trochu podobným OS Android od Googlu, určenému zejména pro smartphony a tablety. Microsoft tak opět reaguje na rapidní změny v použivání počítačů - stále více lidí je nakloněno tabletům či plnohodnotným počítačům s dotykovými obrazovkami.

Většina programů je optimalizována pro použití ve Windows, ale u čím dál více aplikací je kladen důraz na funkčnost v různých operačních systémech.

Pro chytré mobilní telefony existuje verze Windows Phone. 

 

Linux

Tento operační systém vyvinul Linus Torvalds a přivedl jej na trh v roce 1991. Již od samého počátku byl Linux dostupný zdarma. Jedná se o open source - každý jej může vidět, upravovat a dále šířit. Existuje velké množství distribucí - různě modifikovaných programových "balíčků" pro osobní počítače. Mezi nejznámější patří Debian, Ubuntu ("uživatelsky přívětivější" verze Debianu), Fedora, openSUSE či Gentoo Linux.

Linux je populární alternativa Windows zejména mezi počítačově gramotnějšími uživateli, kteří si potřebují systém konfigurovat dle vlastních potřeb a rádi mají o jeho funkcích přehled.

Je také používán na mnoha serverech a většině superpočítačů. Také stránky Xerno.cz běží na Linuxovém serveru.

 

Mac OS

Nejstarší ze tří nejpoužívanějších typů prohlížečů se používá od roku 1984. Jeho "klasické" rozhraní přetrvalo (samozřejmě s průběžnými úpravami) do roku 2001, kdy přišla větší změna - operační systém Applu pro osobní počítače je od této doby označován příslušností do řady MAC OS X. Interface se stalo modernějším a systém je založen na jádru Linuxu, nikoli čistě na vlastním kódu Applu jako do té doby.

Jeho rozšíření je limitováno popularitou počítačů firmy Apple. Smartphony řady iPhone a tablety iPad používají systém iOS.

 

Níže si můžete prohlédnout statistiku využívání operačních systému v ČR.